Online objednání

Kolorektální karcinom/screening

Domů
Kolorektální karcinom/screening

Screening

Screening znamená plošné vyšetřování konečníku a tlustého střeva v populaci za účelem detekce nádorového onemocnění v jeho časných stadiích, kdy pacienti ještě nemají potíže a příznaky. Cílem screeningu je snížit morbiditu (nemocnost) i mortalitu (úmrtnost) na sledované onemocnění.

Kolorektální screening je založen na pravidelných testech okultního krvácení do stolice (TOKS) nebo na primární screeningové kolonoskopii. Lidé starší 50 let se tak mohou rozhodnout pro jednu ze dvou možností:

 

  • Jednou ročně si udělat test okultního krvácení do stolice (TOKS). Tento test je běžně k dostání u praktických lékařů a jeho provedení je zcela nenáročné.
  • Podstoupit primární screeningovou kolonoskopii, kterou postačí provést jednou za deset let.
  • Tato obecná doporučení však platí pouze pro asymptomatické jedince (tzn. osoby nepociťující žádné příznaky) a u jedinců s pozitivní rodinnou anamnézou tohoto zhoubného onemocnění v přímé linii (sourozenci, rodiče, případně děti). V případě pochybností prosím kontaktujte svého lékaře.

Test okultního krvácení do stolice

Mezi 50. a 54. rokem života je ideální provádět test na okultní krvácení do stolice každoročně, od 55 let výše pak ve dvouletém intervalu. Od 50 let máte možnost zvolit si mezi screeningovou kolonoskopií prováděnou jednou za 10 let, nebo TOKS. Bohužel TOKS sám o sobě nestačí ke stanovení definitivní diagnózy. Je-li výsledek testu pozitivní (tzn. jsou-li ve vzorku stolice nalezeny stopy krve), bude Vám poté doporučena kolonoskopie. Ta jako jediná totiž dokáže odhalit přesnou příčinu vašich potíží.

O primární screeningové kolonoskopii

hovoříme tehdy, pokud se rozhodnete TOKS úplně vynechat. V takovém případě se doporučený interval mezi dvojicí po sobě jdoucích vyšetření zvětšuje na celých 10 let, neboť kolonoskopie poskytuje mnohem spolehlivější výsledky vyšetření. Pokud při tomto vyšetření není odhalen ani polyp (výrůstek, z něhož by se mohl vyvinout zhoubný nádor), pak máte prakticky stoprocentní jistotu, že rakovina tlustého střeva a konečníku vás během příštích deseti let nepostihne.

© 2024 Gastroenterologie s.r.o. | Vyrobilo studio
Zásady ochrany osobních údajů