Online objednání

Hemeroidy

Domů
Hemeroidy

Diagnostika a léčba hemoroidální nemoci

Hemoroidy, laicky hemeroidy nebo "zlatá žíla" jsou rozšířené cévy v oblasti konečníku, obdoba křečových žil na dolních končetinách. Fyziologicky uzavírají otvor konečníku a jsou bezpříznakové. Pokud se objeví tlak v konečníku, svědění, pálením nebo mokváním, klidové bolesti nebo při vyprazdňování či špinění prádla nebo zduření až vyhřeznutí hemeroidů mluvíme o hemoroidální nemoci. Mohou zanechávat stopy světle červené krve na toaletním papíru, v pokročilejším stadiu může krev být i příměsí stolice. Hemeroidy jsou nejčastěji citované onemocnění postihující 50-70% populace středního věku jako závažný medicínský a společenský problém.

 

Zevní hemeroidy, tvoří vyklenutí v okolí řitního otvoru společně s řitními výčnělky (kožní duplikatury, marisky) a jsou pouhým okem zjistitelné.

Vnitřní hemeroidy, skryté v konečníku, vyžadují instrumentální vyšetření k jejich rozpoznání.

Mánesova 646, 500 02 Hradec Králové

Stádia hemoroidální nemoci

I. stadium se většinou vyskytuje jen některý z popisovaných příznaků: bolesti při vyprazdňování, pocit neúplného vyprázdnění po stolici, svědění konečníku, tlak v konečníku, stopy krve na toaletním papíru či na povrchu stolice.

II. stadium mívá tytéž obtíže, avšak při zatlačení hemeroidy lehce vyhřeznou z konečníku a po stažení svěračů se opět vtáhnou.

 III. stadium se musí vyhřezlé hemeroidy zatlačit zpět do konečníku.

IV. stadium  přetrvává trvalé vyhřeznutí hemeroidů, provázené bolestí, svěděním, výtokem.

© 2024 Gastroenterologie s.r.o. | Vyrobilo studio
Zásady ochrany osobních údajů
cross